Урок позакласного
читання 3 кл
Тема. Антоніна Мовчун «Як книгу готують до друку»
Мета: розширити уявлення дітей про працю людей у процесі
створення книжки; формувати вміння працювати над
текстом науково-популярного
змісту; збагачувати словниковий запас, виховувати любов та бережливе ставлення до
книг.
Обладнання: презентація,
заготовки для виготовлення дитячих книжок, картки для тестування, плакат-схема
Тип уроку:
вивчення
нового матеріалу
Хід уроку:
I.
Організаційна
частина.
−
Урок позакласного
читання. Прочитайте, які завдання стоять на уроці перед вами.
( Учні читають вголос)
ü Не
просто слухати, а чути.
ü Не
просто читати, а розуміти.
ü Не
просто відповідати, а міркувати. (Слайд)
−
Я бажаю вам, діти, щоб
протягом уроку ви справились з цими завдання, були активними, уважно слухали інших учнів і
висловлювали власні думки.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Відгадування загадки. (Слайд)
Не кущ, а з листочками,
Не сорочка, а зшита,
Не людина, а розповідає. (Книга)
−
Які слова підказали
відгадку?
(Сторінки
книг друкуються на листках паперу, ці листки зшивають між собою, з книг можна
дізнатися багато цікавого, отримати нові знання)
− Книга не вміє
говорити, але навчає нас розумним наукам, розповідає про цікаві пригоди, різні
дива у навколишньому світі. Як корабель, що мандрує безмежними морськими
просторами і відкриває нові незвідані світи, так і книга – відкриває нам
широкий світ знань.
−
Тож, чи зрозуміли ви, про
що ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці? ( Про книгу.) А
почнемо урок з літературної розминки.
2. Робота з прислів’ями.
− Народ придумав багато прислів’їв про
книгу. Завдання – яка група швидше поєднає частини прислів’їв.
1) Книга – маленьке віконце, • • на крилах політати.
2) Книга – найкращий • • як
джерело без води.
3) Людина без
книги − • • а через нього весь світ видно.
4) Книгу
почитати − • • друг і порадник.
Джерело
Віконце Друг
Книга
Порадник
Крила (Слайд)
Група, яка першою
виконає завдання, читає перше прислів’я.
− Отже, книга − віконце, через яке ми пізнаємо
навколишній світ, це друг, який завжди поруч, порадник, який допоможе, це
джерело з чистою водою, що втамовує жагу до знань, це крила, які можуть
перенести нас у будь-який куточок землі і допоможуть відкрити її таємниці.
− Життя без книг
неможливе. Люди завжди шанували книги, берегли їх для майбутніх поколінь як
невичерпне джерело знань і життєвої мудрості. Недарма кажуть: « Хто хоче цей
світ пізнати, тому треба книжки читати».
3.
Повторення раніше вивченого. Розгадування кросворду.
− Ви вже знаєте з уроків літературного читання
про те, як з’явилися перші книги, як їх почали друкувати, який вигляд вони
мали. Тож вам легко буде розгадати кросворд. (Слайд)
Запитання:
1.
Підприємство, яке виготовляє друковану продукцію – газети, журнали, книги тощо.
(Друкарня)
2.
Прізвище німецького винахідника друкарського верстата. (Гутенберг)
3.
Людина, яка до винайдення друкарського верстата, переписувала книги власноруч.
(Переписувач)
4.
Що в перекладі з грецької мови означає слово «бібліотека»? (Книгозбірня)
5.
Особливий матеріал зі шкіри тварин, на якому писали у стародавньому грецькому
місті Пергамі? (Пергамент)
6.
Прізвище
першодрукаря,
на могилі якого викарбувано напис: «Друкар книг, перед тим небачених»? (Федоров)
7.
Назва німецького міста, де мешкав винахідник друкарського верстата Гутенберг? (Майнц)
8. Назва
дитячого журналу, в якому вміщено захоплюючі історії про винаходи, секрети
звичайних речей? (Малятко)
1.
|
Д
|
р
|
у
|
к
|
а
|
р
|
н
|
я
|
|||||||
2.
|
Г
|
у
|
т
|
е
|
н
|
б
|
е
|
р
|
г
|
||||||
3.
|
П
|
е
|
р
|
е
|
п
|
и
|
с
|
у
|
в
|
а
|
ч
|
||||
4.
|
К
|
н
|
и
|
г
|
о
|
з
|
б
|
і
|
р
|
н
|
я
|
||||
5.
|
П
|
е
|
р
|
г
|
а
|
м
|
е
|
н
|
т
|
||||||
6.
|
Ф
|
е
|
д
|
о
|
р
|
о
|
в
|
||||||||
7.
|
М
|
а
|
й
|
н
|
ц
|
||||||||||
8.
|
М
|
а
|
л
|
я
|
т
|
к
|
о
|
||||||||
− Яке слово утворилось у стовпчику? ( Книгарня)
−
Що
таке книгарня? (Магазин, у якому продають
книги.)
−
Книги купують у книгарні. А як вони туди
потрапляють? Звідки беруться?
III. Повідомлення
теми і мети уроку.
− Отже,
сьогодні ми дізнаємось, як виготовляють книги, хто їх створює, який шлях
проходить книга, перш ніж з’явитися на нашому столі. Допоможе нам оповідання Антоніни Мовчун «Як книгу
готують до друку». (Слайд)
IV.
Вивчення нового матеріалу.
1. Вступне слово про автора.
− Антоніна Мовчун – Заслужений учитель України, працює у
Київському педагогічному Університеті ім. Бориса Грінченка, автор багатьох
навчальних посібників і підручників для дітей. (Слайд) Зараз ми ознайомимось з її оповіданням, прослідкуємо шлях,
яким проходить книга від початку створення до книгарні, і складемо схему цього
шляху, щоб добре собі його уявити і зрозуміти.
2. Словникова робота.
− Але
спочатку з’ясуємо значення таких слів.
(Слайд)
Верстальник – спеціаліст, який розташовує текст, наданий автором,
на сторінках книги.
Коректор – спеціаліст, що займається читанням тексту і
виправленням помилок у ньому.
Скрупульозно – ретельно, надзвичайно точно, детально.
3.
Читання вчителем першого абзацу. Коротка бесіда.
− Сядьте правильно. Я почну читати, а ви слідкуйте, потім продовжите читати
самостійно. Уважно прослухайте перший абзац і скажіть, то яким шляхом йде книга
до читача.
Учні слухають і відповідають на питання. (Довгим шляхом йде книга до читача.)
4.
Читання учнями напівголоса.
− Дочитайте оповідання до кінця і скажіть, люди яких
професій працюють над книгою? (Літературний
редактор, художній редактор, художник, коректор, верстальник, технічний
редактор.)
5.
Повторне читання кращими дітьми по частинах. Аналіз змісту.
− Прочитаємо оповідання
ще раз і з’ясуємо, як працюють над книгою
спеціалісти видавничої справи і продовжимо складати схему. Інтонація повинна
бути звичайна, розповідна, але зважайте на розділові знаки. Читайте так, щоб
нам було цікаво вас слухати.
1)
Перший учень читає два абзаци.
− Хто працює над книгою спочатку? (Спочатку над книгою працює письменник.)
− Потім куди
вона потрапляє? ( На видавництво, і
насамкінець у друкарню.)
Вчитель
починає викладати схему: Письменник – Видавництво – Друкарня
− Яку роботу
виконує письменник? (Обдумує зміст і
працює над рукописом.)
−
Як довго може працювати над
рукописом письменник? (Іноді 25-30 років.) (Слайд)
2) Другий учень читає наступні два абзаци.
− Від кого у видавництві залежить доля майбутньої книги?
(Від літературного редактора)
Схема: Літературний редактор
−
Яке
завдання стоїть перед редактором? (Зробити
книгу цікавою, яскравою й популярною)
−
Які
спеціалісти йому допоможуть? ( Художники,
верстальники, коректори) (Слайд)
3) Третій учень читає наступний абзац.
− Хто робить
книгу привабливою? (Художній редактор)
− Яку роботу
виконує художник? (Створює малюнки до
книги)
− А художній редактор? (Художній редактор приймає від художника малюнки, перевіряє точність
відтисків) (Слайд)
Вчитель
продовжує викладати схему: Художник та
художній редактор
4) Четвертий учень читає наступні два
абзаци.
−
Яку
роль виконує коректор? (Перевіряє
грамотність текстів)
−
Чому
робота коректора важлива і важка? (Вона
вимагає знання мови, уваги і зосередженості) (Слайд)
Схема: Коректор
5)
П’ятий учень читає ще два абзаци.
−
Яку
роботу виконує верстальник? (Розміщує
текст, заголовки, малюнки на сторінках)
−
Які
ще помилки, крім орфографічних і пунктуаційних, можуть бути у наборі книги? (Технічні)
−
Хто
їх виправляє? (Технічний редактор) (Слайд)
Схема: Верстальник
та Технічний редактор
5) Шостий учень дочитує оповідання до
кінця.
−
Куди
відправляється рукопис книги після кропіткої роботи коректора і редакторів?( У друкарню)
−
Ось
такий нелегкий і тривалий шлях проходить книга, перш ніж ми купимо її у
книгарні. (Вчитель демонструє схему)
Письменник
(створює
рукопис)
|
Видавництво
Літературний
редактор
(робить книгу
цікавою)
|
Друкарня
(виготовляє книгу)
|
Художник
та
художній редактор
|
Коректор
|
Верстальник
та
технічний
редактор
|
7. Визначення головної думки
твору.
− Закрийте очі і
уявіть: перед вами новенька книга. Довгим шляхом вона йшла до нас. А тепер лежить на столі з яскравою
палітуркою, яка ще пахне фарбою, ніби промовляє «Читай мене, дитино…». Що ви
відчуваєте? (Відразу хочеться її
відкрити, подивитися, прочитати)
− Як ви будете
користуватись новою книгою? (Обережно,
берегти її.)
− Чому? (Бо над її створенням працювало багато людей.)
− Тож яка головна
думка твору? (Книга – результат праці
багатьох людей, її потрібно любити і берегти.) (Слайд)
8. Фізкультхвилинка.
9. Повторення правил бережливого ставлення до книг.
−
Давайте
пригадаємо правила, як користуватися книгою, щоб вона залишалася чистою і
охайною, як нова, щоб її могли читати багато поколінь читачів.
ü
Не брати книгу брудними руками.
ü
Не слинити паці, коли гортаєте сторінки.
ü
Не загинати сторінки.
ü
Не вкладати замість закладки олівці, ручки чи інші
предмети.
ü
Не можна писати чи малювати на сторінках.
ü
Не залишати книги будь-де, класти її на певне місце.
− Пам’ятайте ці
правила і зажди їх дотримуйтесь.
− Відкрийте у вашому підручнику останню сторінку. Дізнаємось, хто працював
над створенням нашої книги. Хто автор? (Бикова
Ірина Анатоліївна, Косовцева Ніна Олексіївна)
− Хто ще працював над книгою? Прочитайте назви їхніх професій і прізвища.
− Тримаючи в
руках цю книгу чи інші підручники, пам’ятайте, як багато людей працювало над їх
створенням. Бережіть свої книги.
− Оповідання
містить наукові дані, назви невідомих до
цього часу професій, пояснюється процес виготовлення книги в зрозумілій для
дітей формі. До якого жанру відноситься цей твір? (До науково-популярного жанру)
9. Стислий переказ учнями за схемою.
− Тепер ви вже знаєте, як виготовляють книги, і можете розповісти про це
батькам, друзям, сестричкам і братикам. Давайте потренуємось у розповіді і
підготуємо стислий переказ, користуючись схемою. Але спочатку визначимо, яке
речення може бути зачином до розповіді. Прочитайте перший абзац оповідання. Яке
речення підійде для зачину? (Довгим
шляхом йде книга до читача.)
− Прочитайте
останній абзац. Яке речення можна використати як кінцівку? (І ось перед нами новенька, цікава книга.)
− Хто бажає
коротко переказати оповідання, користуючись схемою, яку ми склали?
( Учень
переказує оповідання за схемою і отримує бал)
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота по групах. Створення дитячої книги.
− Яку роботу під час підготовки книги до друку хотіли
б виконувати ви? ( Відповіді дітей)
− Давайте ми
організуємо наше дитяче видавництво і спробуємо виготовити книжки власними
руками.
Клас поділено на 4 групи по 5 учнів.
− Оберіть листочок паперу будь-якого кольору і прочитайте, яку роботу під
час виготовлення нашої книги будете виконувати. Підніміть руку «Письменники».
Ваше завдання − ознайомити із змістом книги (тобто прочитати віршики вголос для
всієї групи).
−
Підніміть
руки «Літературні редактори». Ваше завдання – підібрати загальну назву для
віршів (обрати із запропонованих) і приклеїти до палітурки.
−
Підніміть
руки «Художні редактори». Ваше завдання – підібрати із запропонованих малюнки
відповідно до теми і приклеїти на сторінки.
−
Підніміть
руки «Коректори». Ваше завдання − виправити у віршиках помилки. Для вас
підказка: у кожному віршику є одна помилка.
−
Підніміть
руки «Працівники друкарні». Ваше завдання – продемонструвати готову книжечку і
розповісти коротко про неї: як називається, які вірші містить і чим цікава
книжка, тобто зробити рекламу, щоб нам захотілося її купити у книгарні.
Група розподіляє ролі: письменник,
літературний редактор, художній редактор, коректор і працівник друкарні. На
партах лежать заготовки майбутніх книжок для дітей з надрукованими невеличкими
трьома віршами по темах: 1 група – вірші про дружбу, 2 група – про зиму, 3
група – про тварин, 4 група – про Україну. Письменник читає всім вірші вголос.
Літературний редактор обмірковує, яка може бути загальна назва для книжки –
обирає із запропонованих варіантів (наприклад: «Дружби дружбою шукають», «Моя
сім’я», «Друзі наші менші», «Батько і мати – два сонця гарячих» тощо) і записує
назву на палітурці. Художній редактор підбирає із запропонованих малюнки, що
підійдуть за темою, і приклеює до відповідного вірша на сторінку. Коректор
перевіряє, чи є помилки у текстах віршів. Працівник друкарні презентує
новостворену книгу. Вчитель робить виставку дитячих робіт.
2. Презентація книги за планом.
1) Як називається книга?
2) Які вірші вона містить?
3) Чим цікава книга?
Вчитель:
− Ось такі книжечки ви виготовили власними руками. На
перерві кожен з вас може переглянути їх. Вони містять ще мало віршиків, але
пізніше ми поповнимо їх творами
відповідної теми.
3. Тестування з метою перевірки розуміння прочитаного.
− А
зараз перевіримо, наскільки уважними ви були на уроці. Перед вами тести.
Позначте правильні відповіді.
Тестові завдання:
1. Яким шляхом йде книга до читача?
а) коротким і
простим;
б) довгим і складним.
2. Хто
обдумує зміст майбутньої книги і працює над рукописом?
а) редактор;
б) письменник.
3. Куди письменник відносить
рукопис?
а) у видавництво;
б)
у друкарню.
4. Від кого залежить доля
майбутньої книги?
а) від коректора;
б) від літературного редактора.
5. Завдання літературного
редактора:
а) зробити книгу цікавою, яскравою, популярною;
б) надрукувати книгу.
6. Хто робить книгу привабливою?
а) художній редактор;
б) верстальник.
7. Обов’язок коректора:
а) виправляти технічні помилки;
б) перевіряти грамотність текстів.
8. Робота коректора вимагає:
а) знання мови, уваги і зосередженості;
б) уміння створювати малюнки до
книги.
9. Технічний редактор виправляє:
а) відтиски ілюстрацій;
б) технічні огріхи.
10. З видавництва майбутня книга
потрапляє:
а) до магазину;
б) до друкарні.
11. Головна думка оповідання:
а) книги виготовляти просто, їх друкують у друкарні;
б) книга – результат праці багатьох людей, їх потрібно берегти.
12. До якого жанру належить це
оповідання?
а) до науково-популярного;
б) до художнього.
4. Самоперевірка результатів
тестування.
− Перевірте свої тести і поставте за кожну правильну
відповідь один бал.
Відповіді: 1) б; 2) б; 3) а; 4)
б; 5) а; 6) а; 7) б; 8) а; 9) б; 10) б; 11) б; 12) а.
VI. Підсумок уроку.
−
Продовжте
речення: «На уроці я дізнався…»
−
«Цей
урок навчив мене…»
−
«Мене
здивувало…»
−
«Мені
сподобалось…»
−
Значення
книги в житті людини важко переоцінити. Книга – найвідданіший друг, бо завжди
допоможе, навчить, підкаже і ніколи не зрадить. Читайте! Хай не буде у вас
жодного дня, аби ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги. Тоді ви
будете освіченими, вихованими, добрими людьми.
−
Домашнє
завдання: підготувати віршик, яким можна доповнити одну з виготовлених дітьми
книжечок.
Немає коментарів:
Дописати коментар