субота, 26 жовтня 2024 р.

 

Урок Доброти.

Оповідання В. О. Сухомлинського

 «Скажи людині «Доброго дня!» 

(Урок позакласного читання 2 клас)

Мета: Ознайомити дітей з життям і творчістю В.О. Сухомлинського, його творами; вдосконалювати навички свідомого, правильного та виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати уявлення учнів про чуйність, уважність, доброту, виховувати ці якості на конкретних прикладах із життя. Стимулювати прагнення творити добро і цінувати його. Формувати ціннісне ставлення до високих моральних якостей особистості.

Обладнання: Портрет В.Сухомлинського, збірки творів В.Сухомлинського, відео-презентація, роздатковий матеріал.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Емоційне налаштування.

- Усміхнемося один одному й подаруємо своє тепло і чудовий настрій.

 ІІ. Повідомлення теми та завдання уроку

- Найбільша мудрість життя - людина приходить у цей сонячний світ для добра. Творити повсякчас добро для інших – це велике покликання людини.

- Тож хочу наш урок позакласного читання розпочати такими словами:

 

Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай!

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!

 

Розпочинається урок наш доброти

Тож  прошу вас серця свої відкрити

Щоб зрозуміти і запам’ятати

Лише з добра усе бере початок.

- Сьогодні ми з вами спробуємо осягнути всю глибину слова  «доброта», дізнаємось:

- що таке добро?

- чи легко робити добро?

- як навчитись розрізняти добро та зло?

- як відшукати  стежку добра в житті.?

- А ще ознайомимося з життєвим і творчим шляхом В.Сухомлинського і його оповіданням В.Сухомлинського «Скажи людині «Доброго дня!»

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Психологічне налаштування.

1. Створення «асоціативного куща».

- Давайте на  декілька хвилин замислимось, що ж таке добро?

- З чим у вас асоціюється слово добро?

- Спробуємо виконати наступне завдання. Зобразила я Добро у вигляді моделі Сонечка. У нього добрі очі, добра посмішка, добре серце. Разом із Сонечком ми будемо вчитися відчувати тепло і добро. Хай сьогодні в кожне серце наш урок додасть тепла, хай прийде до нас натхнення, в очах сяє доброта. Разом створимо « асоціативний кущ». Прочитайте і виберіть тільки ті слова  які поєднуються   із словом Добро.

(На дошці написано слова: повага, заздрість, милосердя, щирість, злість, злагода, ненависть, жорстокість, радість, ввічливість, співчуття, жадібність, ніжність ,чуйність, любов, байдужість.)

– Виберіть для себе один промінчик у парі і по черзі прикріпіть його  до сонечка. (На дошці  діти створюють асоціативний кущ)

2. Довідкове бюро . Визначення поняття «добро», «доброта».

–  Але спочатку  давайте з’ясуємо: що таке доброта, добро? Як ви розумієте ці поняття? Допоможе  нам  у  цьому  тлумачний  словник.  (Доброта    –  чуйне,  дружнє ставлення до  людей.  Добро  –  усе позитивне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, мріям.  Добра, корисна  справа, вчинок).

(Добро – це гарний вчинок, корисна справа)

-       А що таке доброта? (Доброта – це чутливе, дружне ставлення до людей, тварин, птахів, рослин.)

-       Наведіть приклади доброго ставлення людей. (Люди вітаються, допомагають у скруті, дарують  квіти, вітають зі святом, допомагають людям похилого віку, тваринам.)

-       Якщо добро зобразити у вигляді музики, яка це буде музика? (Весела, сумна.)

-       Яким кольором ви намалювали б добро?

-       Отже, добро можна тільки відчути: це ласкаве, добре, ніжне ставлення.

 3. Хвилинка поезії. Читання ланцюжком.

- Прочитай,  з чим можна порівняти доброту, добру людину?

З чим можна порівняти нам добру людину?

З небом безмежним в погідну днину.

З сонцем, що сяє і всіх зігріває.

З ніжністю мами, що нас обнімає.

З ніжним теплом і усмішкою тата.

І з вітерцем, що злітає крилато.

З хлібом духмяним, що з печі виймають.

З веснами ще, як сади зацвітають.

І з вечорами, що зорями сяють.

З чуйністю, ласкою й казкою мами.

IV. Робота над темою уроку.

1. Слово вчителя.

- Добра людина схожа на ясне сонечко, тому що вона вміє зігріти й освітити своєю любов’ю, турботою, ласкою, щирістю і щедрістю. (Портрет) Таким був Василь Олександрович Сухомлинський. Подивіться  на  ці  задумливі  очі,  скільки  в  них  добра,  тепла,  розуму. Це не просто портрет звичайної людини, а портрет великого Учителя, в якого вчилися всі – і дорослі,  і  малі.  З  творами  цього  видатного  письменника, педагога ми будемо продовжувати знайомитися на нашому уроці позакласного читання.

2. Розповідь учителя про В.О. Сухомлинського.

             Василь Олександрович Сухомлинський народився 28 вересня 1918 року в селі Василівка на Кіровоградщині у селянській родині. Батько Олександр Омелянович керував  трудовим  навчанням  у  школі,  був  столяром.  Мати  Оксана  Юлівна працювала  у  колгоспі.  У  сім’ї,  крім  Василя,  було  ще  троє  дітей.  Батьки прищеплювали  дітям  любов  до  книги.  Особливо  багато  читав  Василькові  його дідусь. Помираючи, він передав свою бібліотеку онукові. Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Василь був одним із  кращих  учнів  школи.  Після  закінчення  навчання  у  школі  став  студентом Кременчуцького педагогічного інституту. А згодом  –  учителем української мови. Далі –  війна. Після поранення повертається додому. У 1948 році стає директором Павлівської  школи.  Написав  понад  1500  художніх  творів  для  дітей,батьків  і вчителів, 500 казок, близько 50 книг і статей. Помер 2 вересня 1970 року.

            Твори В.О.Сухомлинського люблять і читають усі діти. Його оповідання і казки вчать  нас  доброти,  справедливості,  любові  до  природи,  до  близьких  людей.  Він намагався  так  виховувати  дітей,  щоб  вони  зростали  здоровими,  веселими, працьовитими,  хорошими  людьми,  чесними,  відважними,  відданими  Вітчизні. Василь  Олександрович  учив  дітей  не  лише  бачити  красу,  а  й  самим  ставати красивими  душею,  почуттями,  вчинками.  В  пам’яті  він  назавжди  залишився людиною, що віддала своє серце дітям.

3. Робота з виставкою книг.

- А тепер зверніть свою увагу на  виставку книг. Автором  цих книжок є Василь  Олександрович Сухомлинський.

1 збірка творів В.О.Сухомлинського. Я пропоную вашій увазі збірку, яка має назву: «Чиста криниця». До неї ввійшли понад 400  повчальних  казок,  оповідань,  написаних  В.О.Сухомлинським.  Своїми творами  автор  допомагає  дітям  стати  чуйнішими,  розумнішими,  добрішими,  а дорослим – краще зрозуміти складність і важливість так званих дитячих проблем. Якщо ви хочете дізнатися: як річка розгнівалася на дощика, коли заснуть зорі, чому ж горобець утік і чого синичка плаче – ця книжка саме для вас.

2 збірка творів В.О.Сухомлинського. Ця збірка називається «Гаряча квітка». До неї увійшли невеликі оповідання про те,  як  діти  відкривають  для  себе  навколишній  світ,  про  заємовідносини  між людьми, а також повчальні казки про природу. В цій  книзі ви можете прочитати про  те,  як  Оленка  хотіла  весну  наблизити,  про  те,  як  дзвенять  сніжинки  і  що потрібно робити, щоб кіт мишку не впіймав. Якщо вас зацікавила ця інформація  – прочитайте книгу. Ви отримаєте справжнє задоволення.

-        Мудрий учитель писав для дітей чудові твори: коротенькі, повчальні і дуже змістовні. Його любов до дітей була такою великою, як сонце. Твори 
В. Сухомлинського допоможуть вам  зрозуміти найбільшу мудрість – людина приходить у цей сонячний світ для добра. Творити повсякчас добро для інших – це велике покликання людини.

4. Читання оповідання «Скажи людині «Доброго дня!»

1) Читання оповідання вчителем

- Добре слово, ласкава посмішка можуть зробити цей світ прекрасним. Про це написав Сухомлинський в оповіданні «Скажи людині «Доброго дня!». Послухайте оповідання і скажіть, хто дійові особи?

2) Словникова робота. Пояснення слів: довкола, гущині, верховіттям, затремтіло.

3) Читання учнями напівголоса.

- Де йшли батько і син?

- Хто йшов їм назустріч?

- Про що запитав син батька?

- Що відповів батько?

- Чому слова батька здивували хлопчика?

- Що сталося, коли усі привіталися?

4) Вибіркове читання:

- Знайдіть і прочитайте опис лісу.

- Зачитайте, якими словами привіталися батько, син і бабуся.

- Як змінилося усе довкола?

- Як відповів батько, чому все змінилося?

5) Визначення головної думки оповідання.

- Що хотів нам сказати автор цим оповіданням?

- Від добрих слів покращується настрій, на душі стає приємно і все навколо розквітає, хочеться передати цей гарний настрій усім навкруги. Частіше говоріть своїм рідним, близьким, друзям добрі слова. Тоді наш світ стане добрішим.

5. Колективна робота « Ситуативне моделювання ».

- Як вчините ви, якщо:

1)     Плаче дівчинка:

а) скажете лагідне слово;

б) запитаєте, чому плаче;

в) пройдете повз неї.

 2) Старший хлопчик ображає молодшого:

а) обороните;

б) будете спостерігати;

в) пройдете осторонь нього.

 3) Малесенький котик сидить на дереві, нявчить і не може злізти:

а) пройдете повз нього.

б) полізете на дерево знімати котика;

в) покличете на допомогу дорослих.

 4) Бабуся несе важку сумку:

а) привітаєтесь;

б) швиденько пройдете повз бабусю;

в) запропонуєте  допомогти бабусі нести сумку.

 6. Гра «Сигнальники»

Умови гри: діти вибирають з поміж висловлювань тільки ті, які повинна використовувати добра людина і сигналізувати картками.

Якщо ти добра людина, то повинен:

·           Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.

·           Допомагати мамі мити посуд.

·           Не вмиватися.

·           Берегти рідну природу і охороняти її.

·           Шанувати працю інших людей.

·           Галасувати, коли хтось відпочиває.

·           Бути вихованою, стриманою.

·           Обманювати, сваритися, хвалитися.

·           Насміхатися з чужого горя.

·           Добре вчитися, багато читати.

·           Не слухати батьків.

·           Ділитися тим, що в тебе є.

·           Ображати інших.

·           Спати на уроках.

·           Красти.

·           Захищати слабшого.

·           Допомагати друзям у біді.

 –  Намагаючись  виховувати  в  собі  найкращі  риси  людяності,  не  забувай  про оточуючих тебе людей.

7. Перлини народної мудрості. Робота в парах. Гра «Склади прислів’я”

- Бути добрим та чуйними, ставитися до людей з теплом та душевною щирістю вчить нас і українська давня мудрість. З давніх – давен люди цінували і шанували добро. Про це складено багато прислів’їв і приказок.  Складіть і поясніть прислів’я .

 За добро                                                   коле сердечко.

Не одяг красить людину                       ніж багато говорити.

Все добре переймай,                              добром платять.

Перший крок до добра -                        а злого уникай.

Від теплого слова                                  а добрі діла.

Краще добро робити,                            той і собі має.

Хто людям добра бажає,                       і лід розмерзає.

Гостре словечко                                     не роби зла.

  V.  ПІДСУМОК УРОКУ

-        Ви ще всі діти, і у майбутньому на вас чекає багато добрих справ. Ви обов’язково зробите нашу Землю прекрасною. Але перш за все ви повинні вирости справжніми людьми. Що означає бути справжніми, добрими, увічливими, турботливими, чуйними сміливими? Робити добро, творити добро – це прекрасно! І ваш життєвий шлях повинен проходити дорогою Добра.

1. «Скарбничка добрих порад В.О. Сухомлинського».

Учні читають поради В.О.Сухомлинського.

1. Допомагайте слабким, маленьким, хворим, старим, тим, хто потрапив у біду.

2. Вибачайте помилки іншим.

3. Будьте щедрими.

4. Поважайте й любіть інших.

5. Творіть добро і пам’ятайте,  що ми – люди.

2.Творча робота  « Посади сад увічливості й доброти».

- Ви мали особливе домашнє завдання: записати на квіточках свої добрі справи. А тепер ці квіточки посадимо. Щоб вони росли, а ми не забували робити добро й надалі.

- Цей сад розквітнув завдяки вашим добрим справам. Він нагадуватиме нам, що справжнє добро – це не лише красиві слова, але й красиві вчинки. Я думаю відтепер в ваших сердечках житиме тільки добро, і ви виростатимете добрими людьми.

         (На квіточці діти записали, яку добру справу зробили самі і прикріплюють свої квіти на дошці та утворюють квіткову галявину.)

І ти, й твої товариші,

І ваші друзі всі по класу,

Живіть із сонечком в душі,

На ненависть не гайте часу!

Не тратьте часу на біду.

Це страшно, я скажу відразу.

Живіть, як пташечка в саду,

І не носіть в душі образу.

А доки ви іще малі,

Привчайтеся добро творити.

Бо ви ж людина на Землі,

З собою вчіться в мирі жити.

 - Заплющте на хвилинку ваші очі, прислухайтесь як б’ється ваше серце,  і на мить, подумки, полетіть до своїх близьких. Побажайте їм гарного дня, доброго здоров’я.  Тепер відкрийте очі і зверніть увагу на нашу дошку. Наші дерева не тільки розпустили листочки, а й зацвіли яблуневим  цвітом. Це означає, що кожен з вас має добре серце і чисту душу. Хай же на вашому життєвому шляху трапляються тільки добрі люди!

 

Вчитель вищої категорії

Слівінська Вікторія Юріївна

Фастівська ЗОШ №10
Літературне читання 4 клас

Тема.  Добро починається з усмішки.   В. Сухомлинський «Усмішка»

Мета: Формувати вміння аналізувати прозові твори, удосконалювати навички їх читання, вчити визначати головну думку; продовжити знайомити з поняттям добра і зла; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих, бажання робити добро.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Заходьте, будь ласка у класну родину,

Тут вміння читати і слово – єдині!

Ласкаво просимо! Доброго дня!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

  - Сьогодні на уроці ми ознайомимось  з оповіданням Василя Сухомлинського «Усмішка» і з’ясуємо, у чому сила усмішки, чи може звичайна усмішка робити добро. Символом нашого уроку буде ось це зображення сонечка. Подивіться, який ласкавий у нього погляд, добрі очі, як приємно воно до нас посміхається. Нехай ця посмішка зігріває нас своїм теплом протягом уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Побудова асоціативного «куща»

- Що ви уявляєте, коли почуєте слово «усмішка»?

                                                         Доброта    

Усмішка

                             Дружба                             Настрій

 

                      Щастя                                                                   Свято

 

                             Сонячний день                       Подарунок

                                                             Успіх

- Усмішка – це маленьке свято, ознака гарного настрою, це дотик любові, це джерело в пустелі. Усмішка триває одну мить, але в пам'яті залишається надовго, вона робить життя щасливим.  Це відпочинок для тих, хто втомився, це ліки від будь-яких неприємностей. Усмішка – візитна картка доброї людини, адже не можна робити добро не посміхаючись. Усмішку потрібно дарувати. Давайте і ми подаруємо один одному усмішку і скажемо один одному найщиріші побажання.

2. Гра «Коло друзів»

- Як змінився ваш настрій? (Стало на душі приємно, покращився настрій)

- Ми ніби зарядили один одного хорошим настроєм і в класі стало світліше від ваших усмішок.

 

Усмішка ласкава — то найкраща страва.
Так народна мудрість промовля до нас.
З усмішкою добре вийде кожна справа,
Бо вона підносить нас у добрий час.
Всім завжди приємно, коли зла немає,
Очі випромінюють ніжність й доброту.
Усмішка теплом нам серце зігріває,
Пам’ятайте, люди, істину просту.

- Про те, яку силу має усмішка, ми прочитаємо в оповіданні.

VI. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. Розвиток мовленнєвих умінь і навичок

1.   Словникова робота.

- Прочитайте мовчки  «пірамідки» слів.

Іде                                  луг                                    страх

Дибає                              ціпок                                похмурі

Оволодів                         повагом                           запитливо

Барвистий                       тремтіла                          жайворонок

Почимчикувала              затьмарився                    насторожилася

- Значення яких слів вам не зрозуміло?

- Що таке ціпок? (Палиця)

- Знайдіть серед цих слів слова-синоніми. Продовжте цей ряд.

( Бреде, шкандибає, чеберяє ).

2.   Читання і опрацювання тексту «Усмішка».

- Подумайте, чому це оповідання має таку назву.

3.  Читання вголос сильнішими учнями і вчителем  (за абзацами).

4.  Аналіз тексту оповідання.

- То чому це оповідання має таку назву? (Автор хотів показати нам, як усмішка може покращити настрій людині, зробити світ навколо прекрасним)

- Який настрій був у дівчинки спочатку? (Вона усміхалась, їй було радісно)

- Чому він змінився? (Дівчинка зустріла дідуся з похмурим обличчям і він не усміхнувся їй у відповідь)

- Хто повернув дівчинці втрачений настрій? (Бабуся із доброю і щирою усмішкою)

VII. Повторне читання тексту учнями і робота над текстом. 

1. Робота в парах

- Прочитайте текст мовчки , придумайте цікаві запитання до тексту і поставте їх один одному.

2. Гра «Я так думаю»

- Поясніть значення виділених речень: а) Грав на срібних струнах жайворонок. б) І тої ж хвилини їй здалося, що затьмарився, спохмурнів цілий світ … в) Світ знову ожив,  заспівав …

- То яка головна думка оповідання? (Щира усмішка робить життя прекрасним)

 3. Вибіркове читання.

- Знайдіть опис дівчинки, діда, посмішки бабусі.

 4.  Гра «Займи позицію».

Дідусь – добра людина;   дідусь – зла людина;   інша думка.

Фізкультхвилинка

( Під мелодію  «Пісня про усмішку)

 5. Вправи на виявлення художніх особливостей тексту.

- Визначимо найуважнішого читача.

 - Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту:   волосся біле, мов …  (спіла вишня);  срібна пісня жайворонка тремтіла, мов … (той струмок, що ось- ось помре);  заясніли кульбабки, мов … (маленькі сонця).

 - В останньому абзаці відшукайте найдовші слова  (насторожилась, переливаючись).

 - У першому абзаці прочитайте односкладові слова (був, на, що, грав)

VIII. Узагальнююча бесіда за змістом твору.

  1. Гра «Відкритий мікрофон».

- На що ж здатна посмішка? ( Піднімає настрій; облагороджує; посилює довіру один до одного; гасить злобу, ненависть; робить життя людей красивим, радісним).

- Чого навчає нас це оповідання? (Радіти життю, бути добрими, дарувати людям щиру усмішку, адже вона несе добро)

- Коли жити в любові й добрі – усе життя на Землі буде одною неповторною усмішкою. Отже, хто посміхається – той живе.

Усмішка, як сонце, шлях освітить вчасно,
З нею всі рідніші і не треба слів.
То ж зустрічним людям усміхнися вчасно,
Щоб тобі всміхнутись кожен захотів.

- А на пам’ять про сьогоднішній урок ми виготовимо сонечко із солоного тіста. Коли тісто підсохне, обов’язково прикрасьте його обличчя усмішкою. Ви можете його подарувати своїм рідним чи другові. Нехай його ласкава усмішка зігріває всіх навколо.

2. Практична робота. Виготовлення сонечок.  Демонстрація виробів.

- Кому ти подаруєш своє сонечко?                                        

ІХ. Підсумок уроку

- Дякую за гарну працю.  Будьте добрими!  Частіше посміхайтеся! Розкажіть мамі чи бабусі про силу посмішки. Посміхайтеся усім, і нехай це стане вашою звичкою.